Przeczytaj POMOC aby uniknąć błędów...

Pomoc techniczna

Maksymalne pokrycie farbą w druku

Maksymalne pokrycie farbą w druku W projektowaniu materiałów do druku istotna jest wiedza, jaką maksymalną ilość farby można użyć w jednym punkcie, aby farba się nie rozlała. Ilość farby w jednym punkcie w druku nazywa się wysyceniem. W CMYK na jedno rozbarwienie przypada po 100 (%), a więc największa wartość dla druku w technice czterokolorowej to 400 (%). Maksymalne wysycenie jest zależne w głównej mierze od zastosowanego papieru/podłoża, a w mniejszym stopniu użyta farba i technologia druku. Przekroczenie maksymalnego wysycenia powoduje rozlanie się farby. Papier posiada ograniczone możliwości wchłaniania nadmiaru farby. Skutkować to może niewyraźnym drukiem, zalaniem jaśniejszych, drobnych elementów, sklejanie się arkuszy, plamy czy brudzenie.

Maksymalne pokrycie farbą dla druku na papierze offsetowym do 280, a dla papieru powlekanego to od 280 do 340. Każda drukarnia ma swoje standardy i zalecenia w tej kwestii.

Maksymalne pokrycie farbą w Druko.pl to 310

Kiedy drukarz otrzyma materiały ze zbyt dużym wysyceniem, może jedynie ratować się zmniejszając ilość farby podawanej na arkusz. Proces ten ma wpływ na wygląd całego wydruku, a nie w miejscach projektu, w którym jest za duże wysycenie.


Drobne i wąskie elementy, źle zaprojektowanego materiału, oblane farbą z bardzo dużym wysyceniem (1), które na monitorze wyglądają dobrze, w druku będą niewyraźne, a najdrobniejsze elementy mogą zostać całkiem zalane nadmiarem farby (2).



Projekt w wersji elektronicznej, który ma jednolite tło, ale o zadanej zbyt dużej ilości farby, wygląda poprawnie (1). Ten sam projekt po wydruku może wyglądać fatalnie. Ponieważ nadmiar farby schnie nierównomiernie mogą powstać plamy o różnych barwach (2).